Klíčenie semienok

6.00

Názov: Klíčenie semienok

Autor: Juraj Hatrík

 Popis:

Zbierka klavírnych skladieb Klíčenie semienok sa vymyká z radu Hatríkových spravidla cyklických zostáv s jednotiacou tematikou. Obsahuje miniatúry rôznej obtiažnosti (1.-7. ročník ZUŠ), ktoré vznikali príležitostne a nezávisle v priebehu niekoľkých rokov (už sme sa s tým stretli v zbierke Spievaj, klavír!, do istej miery i v piesňovej zbierke Zlatý tucet, ktorá je ale tematicky prepojená a zjednotená postavami rozprávačov). Majú však predsa len niečo spoločné: zdanlivo nezáväznú hru s motívmi, „hudobnými semienkami“, ktoré pučia, rastú, vyvíjajú sa, košatejú…

Môj pôvodný vydavateľský zámer sprístupniť v roku skladateľovho jubilea trojicu hotových, ale zatiaľ nevydaných skladbičiek z ostatných rokov doplnenú deťmi i učiteľmi obľúbeným Motýľom autor v priebehu prípravy – práve na základe spomínanej črty „rastu zo semienka“ – dotvoril prikomponovaním ďalších troch miniatúr, ktorých zárodky sú „priviate vetrom“ z iných skladieb či projektov… Je tu stelesnená Hatríkova idea, ktorá sa prejavuje ako v tvorbe, tak i v jeho práci teoreticko-analytickej: hudba je živý organizmus, nemožno ju vtesnať do žiadnej schémy, no napriek tomu je to kompaktný a vysoko organizovaný celok.


Obsah:
1. Trojlístok pre babku Katku (2010)
(I. Banánik, banánik… (Miškova riekanka) – II. Zamyslená okaňa – tá tajomstvom zaváňa… (Pre Elišku) – III. Ja som Lenka – pekná, tenká…)
2. Túžba po domove (2007) (Tuanova pieseň)
3. Gioco piccolo (2007)- (malé variácie na tému Johna Dowlanda)
(I. Téma – II. Air – III. Menuetto – IV. Bourée – V. Fughetta a 3 Voci)
4. Intermezzá:
Krokodíl a rieka Níl (2011)
Motýlik Eliška (2011)
Hry pod veľkým slnkom (2011)
Motýľ (2000)

Rok vydania: 2011

ISMN 979-0-68506-000-0

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Klíčenie semienok”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *